Τρίτη, 01 Δεκεμβρίου 2020 03:51

Βραβεία σε νέους Χαλανδραίους στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μουσικής του Ομίλου για την UNESCO

Ο Όμιλος για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος, υπηρετώντας τα ιδανικά του Πολιτισμού και θέλοντας να καταστεί αρωγός των νέων μουσικών ταλέντων της πατρίδας μας, πραγματοποίησε τον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μουσικής, για το έτος 2020, με την υποστήριξη του Ωδείου Φίλιππος Νάκας, στην Αίθουσα Συναυλιών του Ωδείου στις 16, 17 και 18 Οκτωβρίου 2020. 

Μεταξύ των διακριθέντων είναι και δύο Χαλανδραίοι: Η Έρα Χαντζάρη (13 ετών) που έλαβε το 1ο βραβείο στην κατηγορία Έγχορδα Εφήβων (Βιολοντσέλο) και ο Βασίλειος Πούλιος (23 ετών) που έλαβε το 2ο βραβείο στην κατηγορία Κιθάρα.  

Στη σχετική ανακοίνωση επισημαίνονται τα εξής:

Ο διαγωνισμός ήταν προγραμματισμένο να πραγματοποιηθεί τον Μάρτιο 2020 με τη συνδρομή της ΕΡΤ στους χώρους του Ραδιομεγάρου και αναβλήθηκε λόγω των περιοριστικών μέτρων που επιβλήθηκαν σε όλη τη χώρα (lockdown), για τον περιορισμό εξάπλωσης της επιδημίας του κορονοϊού. Η ασφαλής και επιτυχής διεξαγωγή του στις νέες ημερομηνίες, σύμφωνα με τους ισχύοντες υγειονομικούς περιορισμούς, αποτέλεσε για τον Όμιλο ισχυρή δέσμευση και ηθική υποχρέωση απέναντι στα νέα παιδιά και τις οικογένειές τους, που μας εμπιστεύθηκαν με τη συμμετοχή τους. 

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 75 έφηβοι και ενήλικες (12 ως 30 ετών) μαθητές, σπουδαστές και απόφοιτοι Ωδείων, Μουσικών Σχολών και Πανεπιστημίων από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό, οι οποίοι διαγωνίστηκαν στις κατηγορίες: Πιάνο, Κλασικό Τραγούδι, Παραδοσιακό Τραγούδι, Έγχορδα, Κιθάρες και Πνευστά. Ο Όμιλος για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος λόγω του εξαιρετικού επιπέδου των διαγωνιζομένων στην κατηγορία «Πιάνο εφήβων» και μετά από πρόταση της κριτικής επιτροπής, για να μην υπάρξουν αδικίες στην απονομή βραβείων λόγω πολύ υψηλών βαθμολογιών, αποφάσισε τον διαχωρισμό της κατηγορίας σε δύο ηλικιακές υποκατηγορίες (12 - 15 ετών και 15 - 18 ετών), απονέμοντας τα αντίστοιχα βραβεία - επαίνους. 

Τις επιτροπές του διαγωνισμού πλαισίωσαν κορυφαίοι σολίστες και εξάρχοντες των μεγάλων ελληνικών ορχηστρών, διακεκριμένοι λυρικοί τραγουδιστές, έμπειροι μουσικοί παιδαγωγοί, που στάθηκαν με εκτίμηση και αγάπη στους διαγωνιζόμενους, συγχαίροντας την προσπάθεια, το καλλιτεχνικό επίπεδο και το ήθος τους. 

Ο Όμιλος για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος συγχαίρει όλους τους συμμετέχοντες για την προσπάθειά τους, αναγνωρίζοντας την επίπονη και καθημερινή μελέτη και άσκηση καθώς και την αγάπη με την οποία υπηρετούν το όνειρό τους. Ευχή μας, ο διαγωνισμός αυτός να είναι η αφετηρία μιας λαμπρής πορείας τους στη μουσική. 

Ευχαριστεί δε, τα μέλη των επιτροπών, αναγνωρισμένους και καταξιωμένους μουσικούς και καθηγητές μουσικής κ.κ. Ντόρα Μπακοπούλου, Μάνια Βλαχογιάννη, Αντώνη Καρατζίκη, Δήμητρα Μαντζουράτου, Μιχάλη Παπαγεωργίου, Κριστίν Τοκατλιάν, Μιρέλα Ρούτση - Μαντά, Ζήσιμο Σουλκούκη, Στέλλα Τσάνη, Γιάννη Γεωργιάδη, Σόνια Μιλένκοβιτς, Ζαφειρώ Χατζηφωτίου, Νάντια Καραγιάννη, Βασιλική Καραγιάννη, Αντώνη Κορωναίο, Ανδρέα Κουλουμπή, Μαρία Αναγνωστοπούλου, Βασίλη Μαστοράκη, Ελένη Πάπαρη, Μιχάλη Σουρβίνο, Εύα Φάμπα, Παναγιώτη Ζαφειρόπουλο, Κώστα Νούσια, Θανάση Σκαρλάτο, Χρήστο Ωραιόπουλο, Στάθη Μαυρομάτη, τον Κύπριο μαέστρο Γιάννη Χατζηλοΐζου και τον πρόεδρο του διαγωνισμού, συνθέτη και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της ΕΡΤ Δημήτρη Παπαδημητρίου, για την αμέριστη υποστήριξη και την αγάπη με την οποία περιέβαλαν τα παιδιά. 

Σε μεταγενέστερο χρόνο και μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες διασφάλισης της δημόσιας υγείας από την πανδημία, θα οριστεί ημερομηνία για την απονομή των βραβείων - επαίνων και συναυλία όπου θα ερμηνεύσουν οι διακριθέντες, για την οποία θα υπάρξει νέα, ξεχωριστή ανακοίνωση. 

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΕΓΧΟΡΔΑ ΕΦΗΒΩΝ (Βιολί, Βιόλα, Βιολοντσέλο, Κοντραμπάσο)

Επιτροπή: Γιάννης Γεωργιάδης, Μιρέλα Ρούτση - Μαντά, Ζήσιμος Σουλκούκης, Στέλλα Τσάνη, Γιάννης Χατζηλοϊζου

1ο Βραβείο: ΧΑΝΤΖΑΡΗ  ΕΡΑ του Γκεντιάν - 13 ετών - Χαλάνδρι (Βιολοντσέλο)

2ο Βραβείο: ΓΚΑΝΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Αργυρίου - 18 ετών - Λάρισα (Βιολί)

2ο Βραβείο: ΝΑΧΜΙΑΣ ΗΛΙΑΣ του Δαυίδ - 17 ετών - Θεσσαλονίκη (Βιολί)

3ο Βραβείο: ΣΕΦΕΡΗ ΑΡΤΕΜΙΣ του Αναστασίου - 13 ετών - Ελληνικό Αττικής (Βιολί)

Έπαινος: ΠΥΛΑΡΙΝΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ του Ραφαήλ - 15 ετών - Νέα Σμύρνη (Βιολί)

Τιμητικός έπαινος: ΚΟΝΤΟΛΕΩΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ιωάννη - 18 ετών - Κύθηρα (Παρ/κό Βιολί)

 

ΕΓΧΟΡΔΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ (Βιολί, Βιόλα, Βιολοντσέλο, Κοντραμπάσο)

Επιτροπή: Γιάννης Γεωργιάδης, Μιρέλα Ρούτση - Μαντά, Ζήσιμος Σουλκούκης, Στέλλα Τσάνη, Γιάννης Χατζηλοϊζου

2ο Βραβείο: ΚΑΚΟΛΥΡΗ ΔΡΟΣΙΑ του Ιωάννη - 27 ετών - Εξάρχεια (Βιολί)

 

ΠΝΕΥΣΤΑ ΕΦΗΒΩΝ (Φλάουτο, 'Ομποε, Κλαρινέτο, Φαγκότο, Τρομπέτα, Τρομπόνι, Κόρνο, Τούμπα)

Επιτροπή: Παναγιώτης Ζαφειρόπουλος, Στάθης Μαυρομάτης, Κώστας Νούσιας, Θανάσης Σκαρλάτος, Χρήστος Ωραιόπουλος

1ο Βραβείο: ΒΑΛΤΑΔΩΡΟΥ ΦΑΝΗ του Ευθυμίου - 18 ετών - Καλαμπάκα (Φλάουτο)

1ο Βραβείο: ΒΑΛΛΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ του Θεοδώρου - 17 ετών - Θρακομακεδόνες (Φαγκότο)

2ο Βραβείο: ΤΖΑΝΕΤΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ του Ιωάννη - 16 ετών - Καβάλα (Φλάουτο)

Έπαινος: ΓΚΙΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ιωάννη - 17 ετών - Μαγούλα Αττικής (Τρομπέτα)

Έπαινος: ΦΡΑΣΙΝΑ ΤΙΜΟΘΕΟΣ του Κωνσταντίνου - 17 ετών - Καματερό Αττικής (Τρομπέτα)

 

ΠΝΕΥΣΤΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ (Φλάουτο, 'Ομποε, Κλαρινέτο, Φαγκότο, Τρομπέτα, Τρομπόνι, Κόρνο, Τούμπα)

Επιτροπή: Παναγιώτης Ζαφειρόπουλος, Στάθης Μαυρομάτης, Κώστας Νούσιας, Θανάσης Σκαρλάτος, Χρήστος Ωραιόπουλος

1ο Βραβείο: ΚΟΝΤΟΥ ΡΑΦΑΗΛΙΑ - ΕΙΡΗΝΗ του Στυλιανού - 22 ετών - Τρίκαλα Θεσσαλίας (Φλάουτο)

 

ΚΙΘΑΡΑ

Επιτροπή: Μαρία Αναγνωστοπούλου, Βασίλης Μαστοράκης, Ελένη Πάπαρη, Μιχάλης Σουρβίνος, Εύα Φάμπα

1ο Βραβείο: ΘΕΟΔΩΡΟΥΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ - ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ του Στυλιανού - 20 ετών - Κάτω Τούμπα Θεσ/νίκη

2ο Βραβείο: ΠΟΥΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Γεωργίου - 23 ετών - Χαλάνδρι Αττικής

3ο Βραβείο: ΠΑΛΑΤΖΟΓΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Παρασκευά - 25 ετών - Κάτω Τούμπα Θεσ/νίκη

Έπαινος: ΘΕΟΔΩΡΟΥΔΗ ΕΛΕΝΑ του Στυλιανού - 18 ετών - Ελληνικό Αττικής

Έπαινος: ΓΕΡΑΚΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ευστρατίου - 24 ετών - Ζεφύρι Αττικής

 

ΠΙΑΝΟ ΕΦΗΒΩΝ (12 - 15 ετών)

Επιτροπή: Μάνια Βλαχογιάννη, Αντώνης Καρατζίκης, Δήμητρα Μαντζουράτου, Ντόρα Μπακοπούλου,  Μιχάλης Παπαγεωργίου, Κριστίν Τοκατλιάν

1ο Βραβείο: ΚΑΡΑΤΖΙΟΣ - ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΕΚΤΟΡΑΣ του Γεωργίου - 14 ετών - Λάρισα

2ο Βραβείο: ΚΑΡΑΤΖΑΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Κωνσταντίνου - 14 ετών - Δάφνη Αττικής

2ο Βραβείο: ΣΓΟΥΡΟΥ ΕΛΕΝΗ του Σπυρίδωνα - 13 ετών - Αγ. Παρασκευή

3ο Βραβείο: ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ του Δημητρίου - 12 ετών - Μαρούσι

Έπαινος: ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΑΜΑΛΙΑ του Νικολάου - 13 ετών - Παγκράτι

 

ΠΙΑΝΟ ΕΦΗΒΩΝ (15 - 18 ετών)

Επιτροπή: Μάνια Βλαχογιάννη, Αντώνης Καρατζίκης, Δήμητρα Μαντζουράτου, Ντόρα Μπακοπούλου,  Μιχάλης Παπαγεωργίου, Κριστίν Τοκατλιάν

1ο Βραβείο: ΛΙΑΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου - 15 ετών - Αχαρναί

2ο Βραβείο: ΖΕΡΒΑΚΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ του Χρήστου - 17 ετών - Αθήνα

3ο Βραβείο: ΖΗΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ευαγγέλου - 16 ετών -βΠαγκράτι

3ο Βραβείο: ΓΙΟΦΤΣΙΔΟΥ ΑΘΗΝΑ του Νικολάου - 16 ετών - Κομοτηνή

 

ΠΙΑΝΟ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Επιτροπή: Μάνια Βλαχογιάννη, Αντώνης Καρατζίκης, Δήμητρα Μαντζουράτου, Ντόρα Μπακοπούλου, Μιχάλης Παπαγεωργίου, Κριστίν Τοκατλιάν και ο Πρόεδρος του διαγωνισμού, Δημήτρης Παπαδημητρίου

1ο Βραβείο: ΠΑΠΠΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Άγγελου - 20 ετών - Τρίκαλα Θεσσαλίας

2ο Βραβείο: ΜΑΡΜΑΤΑΚΗΣ ΠΥΡΡΟΣ - ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Μιχαήλ - 22 ετών - Αθήνα

3ο Βραβείο: ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ του Οδυσσέα - 28 ετών - Παλαιό Φάληρο

3ο Βραβείο: ΦΛΟΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ηλία - 22 ετών - Ζωγράφου

3ο Βραβείο: ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Φωτίου - 22 ετών - Αγ. Παρασκευή

3ο Βραβείο: ΚΑΡΑΤΖΑΝΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ του Κωνσταντίνου - 19 ετών - Δάφνη Αττικής

 

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

Επιτροπή: Μάνια Βλαχογιάννη, Νάντια Καραγιάννη, Σόνια Μιλένκοβιτς, Ζαφειρώ Χατζηφωτίου

1ο Βραβείο: ΗΛΙΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ - ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ του Νικολάου - 26 ετών - Καισαριανή

3ο Βραβείο: ΜΑΡΟΥΓΚΑ ΑΘΗΝΑ του Στυλιανού - 20 ετών - Νέος Κόσμος

 

ΜΟΝΩΔΙΑ

Επιτροπή: Μάνια Βλαχογιάννη, Βασιλική Καραγιάννη, Αντώνης Κορωναίος, Ανδρέας Κουλουμπής,  Σόνια Μιλένκοβιτς, Ζαφειρώ Χατζηφωτίου και ο Πρόεδρος του διαγωνισμού, Δημήτρης Παπαδημητρίου

1ο Βραβείο: ΜΠΟΤΩΝΗ - ΚΟΥΡΑΤΣ  ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Σέργιου - 26 ετών - Αθήνα

1ο Βραβείο: ΣΥΚΙΩΤΗ ΒΙΒΗ του Χρήστου - 28 ετών - Νίκαια

2ο Βραβείο: ΚΥΡΤΣΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ιωάννη - 29 ετών - Θέρμη Θεσσαλονίκης

3ο Βραβείο: ΜΟΥΣΙΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ του Κωνσταντίνου - 21 ετών - Πειραιάς

Έπαινος: ΦΥΣΣΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ - ΜΑΡΙΑ του Εμμανουήλ - 23 ετών Κέρκυρα

Έπαινος: ΣΜΕΡΔΗ ΑΘΗΝΑ του Οδυσσέα - 27 ετών - Παγκράτι

Έπαινος: ΓΕΩΡΓΑΝΤΑ ΣΟΦΙΑ του Ευαγγέλου - 26 ετών - Ηλιούπολη

 

Για τον Όμιλο για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος

Η Πρόεδρος
Δέσποινα (Νίνα) Διακοβασίλη

Ο Γενικός Γραμματέας
Δημήτριος Πολλάτος

 


X

ΠΡΟΣΟΧΗ

Για να αναδημοσιεύσετε ένα άρθρο παρακαλούμε απευθυνθείτε στο info@myxalandri.gr

Συνεχίζοντας σε αυτό τον ιστότοπο αποδέχεστε τη χρήση των cookies.