Εκτύπωση

Απόλλων Χαλανδρίου: "Και τώρα... πρωτάθλημα!"

on .

apollon lykovrysh

"Η καλοκαιρινή περιπέτεια των αγώνων μπαράζ ολοκληρώθηκε με ισοπαλία για την ομάδα μας, σε ένα παιχνίδι, πάντως, όπου το αποτέλεσμα ήταν το τελευταίο που μας ενδιέφερε".

Απόλλων Χαλανδρίου - Λυκόβρυση 0-0

Ο αγώνας με τη Λυκόβρυση ήταν επί της ουσίας ένα επίσημο φιλικό σε ουδέτερο γήπεδο, αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο. Σε αντίθεση πάντως με τους αντιπάλους μας, που έκαναν μόνο τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι τους με τον Αγιο Θωμά, ο δικός μας τεχνικός προέβη σε 100% αλλαγή προσώπων: έντεκα στους έντεκα διαφορετικούς!

Ο μέσος όρος ηλικίας του ρόστερ έτσι κι αλλιώς μετά βίας υπερβαίνει τα 20 χρόνια, συνεπώς δεν συνιστά έκπληξη το ότι η ενδεκάδα που ξεκίνησε με τη Λυκόβρυση είχε 19,1 μ.ό., με αρχηγό τον Θάνο Κούκο, που είναι από… μωρό στον Απόλλωνα και αξιώθηκε να φορέσει το περιβραχιόνιο και της πρώτης ομάδας στα 19 του, όντας μάλιστα από τους καλύτερους παίκτες του αγώνα.

Αυτό που ήθελε να δει ο Χρήστος Βλάχος, το είδε: μία ομάδα που ανεξάρτητα από πρόσωπα θα έπαιζε το ποδόσφαιρο που ο ίδιος πρεσβεύει, χωρίς να χάσει την αγωνιστική της ταυτότητα. Μία ομάδα ανταγωνιστική, μαχητική, ένα συμπαγές σύνολο, έστω κι αν επρόκειτο για μία ενδεκάδα που δύσκολα θα ξαναδούμε μαζί μέσα στη χρονιά.

apollwn lykovrhsh 3

Το παιχνίδι είχε φάσεις εκατέρωθεν και θα μπορούσαν να είχαν σημειωθεί γκολ, συνολικά πάντως με την ισοπαλία αποδόθηκε δικαιοσύνη. Το σημαντικότερο, βέβαια, είναι ότι ο κόουτς έβγαλε πολύτιμα συμπεράσματα σχετικά με την ετοιμότητα ακόμα 13 παικτών του ρόστερ, σε σχέση με το πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς (μόνο οι Κουστουμπάρδης και Γογγολίδης, που πέρασαν ως αλλαγή, αγωνίστηκαν και στα δύο μπαράζ).

Στα αξιοσημείωτα, σαφώς, ότι όλα τα παιδιά που ήταν εκτός αποστολής παρακολούθησαν διά ζώσης τον αγώνα, ενισχύοντας τις προσπάθειες των συμπαικτών τους, ενώ στο τέλος όλοι μαζί ευχήθηκαν… τραγουδιστά χρόνια πολλά στον εορτάζοντα γυμναστή τους Θέμη Σολωμό.

Το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ξεκινά το μεθεπόμενο Σαββατοκύριακο (23-24/9), με τον Απόλλωνα να μαθαίνει τους αντιπάλους του και το πρόγραμμα στην κλήρωση της Δευτέρας (11/9). Μέχρι τότε, έχουν προγραμματιστεί δύο φιλικά και η προετοιμασία θα συνεχιστεί όπως ακριβώς είχε σχεδιαστεί πριν την έναρξη της ποδοσφαιρικής περιόδου από το τεχνικό τιμ.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Αρτσάνος, Βεϊζάι (30’ λ.τρ. Κουστουμπάρδης), Κούκος Θ., Αντωνόπουλος (73’ Τσεσμελής), Ψάλλας (64’ Γογγολίδης), Αλεξανδράκης (79’ Συγγρός), Μπαλαχτσής, Στεργιώτης, Μπάρδης, Κούρος.

apollwn lykovrhsh 2

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

16’ Πρώτη τελική στο ματς, ένα σουτ εκτός περιοχής για τη Λυκόβρυση, που μπλοκάρει σταθερά ο Καλλιαμπάκος.

20’ Σε εκτέλεση κόρνερ γίνεται απειλητικός ο Απόλλωνας, μετά από μπέρδεμα στην περιοχή, όμως, η μπάλα απομακρύνεται.

35’ Ωραίο σουτ του Κουστουμπάρδη, απόκρουση του γκολκίπερ και στην επαναφορά νέο σουτ από τον Στεργιώτη, με την μπάλα να περνάει άουτ.

45’ Οι αντίπαλοι στην επίθεση, σέντρα από το πλάι και σουτ, με την μπάλα όμως να κοντράρει και να καταλήγει αδύναμα στον Καλλιαμπάκο.

46’ Η ομάδα μας μπαίνει δυνατά στην επανάληψη, το σουτ του Μπαλαχτσή είναι άστοχο.

48’ Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα, από πάσα του Μπαλαχτσή ο Μπάρδης βγαίνει από πλάγια θέση και σουτάρει άουτ.

58’ Πρώτη μεγάλη απειλή για τους αντιπάλους μας, γύρισμα από την τελική γραμμή του γηπέδου και πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, σταθερά μπλοκάρει ο Καλλιαμπάκος.

72’ Πολύ καλή φάση για τον Απόλλωνα, ο πολύ κεφάτος Γογγολίδης βγάζει κάθετη στον Μπάρδη, που πλασάρει αλλά η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

85’ Από λάθος απομάκρυνση του κατά τα άλλα πολύ καλού Καλλιαμπάκου, δίνεται ευκαιρία στη Λυκόβρυση, αλλά η λόμπα που επιχειρεί ο επιθετικός περνάει πάνω από το δοκάρι.

88’ Σουτ για τους φιλοξενούμενους, πάλι μπλοκάρει σταθερά ο Καλλιαμπάκος.

90’ Φάουλ σε καλή θέση για την ομάδα μας, ωραία εκτέλεση του Γογγολίδη, δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.